Czym jest i jak złożyć wniosek o wizę studencką do Polski?
Znajdziesz tu informacje, jak ubiegać się o wizę studencką do Polski, zarówno jeśli jesteś obywatelem kraju niebędącego członkiem Unii Europejskiej, jak i jeśli jesteś obywatelem kraju UE. Legalizacja pobytu studenta obcokrajowca na terenie Rzeczypospolitej Polskiej jest procesem wieloetapowym. Studenci zagraniczni, planujący edukację w Polsce, powinni podjąć odpowiednie czynności w procesie uzyskiwania wizy czy zezwolenia na pobyt jeszcze przed rozpoczęciem kształcenia.
Obcokrajowiec, który planuje podjęcie studiów w Polsce, musi uregulować swój status pobytowy na czas nauki. Zagraniczni studenci mogą to zrobić na dwa sposoby: poprzez uzyskanie wizy lub staranie się o zezwolenie na pobyt czasowy. Uwaga: Legalizacja pobytu po okresie 90 dni od przekroczenia polskiej granicy jest obowiązkiem wszystkich studentów z zagranicy – bez względu na to czy wiza jest wymagana czy też nie. Niedopełnienie tego obowiązku grozi deportacją.
Jak ubiegać się o wizę studencką?
Procedura ubiegania się o wizę studencką dla studenta z zagranicy odbywa się poza granicami Polski. Szczegółowe informacje na temat składania wniosku i procesu uzyskania wizy studenckiej do Polski dostępne są w polskich konsulatach i ambasadach znajdujących się w kraju pochodzenia cudzoziemca kandydata na studia lub studenta. Obcokrajowiec będący już w Polsce może jedynie przedłużyć wizę lub starać się o pobyt czasowy (karta czasowego pobytu).
Czy student z zagranicy powinien uzyskać wizę Schengen do podjęcia studiów w Polsce?
Wiza Schengen (typ C) jest zazwyczaj wydawana na krótkoterminowe pobyty w strefie Schengen, trwające do 90 dni w ciągu 180-dniowego okresu. Jest to wiza turystyczna, biznesowa, tranzytowa lub w niektórych przypadkach wiza do odwiedzin. Wiza Schengen nie jest przeznaczona na długoterminowy pobyt, np. w celu podjęcia studiów trwających dłużej niż 90 dni. Jeśli obcokrajowiec planuje podjęcie studiów, które będą trwały dłużej niż 90 dni, wiza Schengen nie jest odpowiednia. W takim przypadku cudzoziemiec powinien ubiegać się o wizę długoterminową (typ D) w celu podjęcia studiów.
Wiza długoterminowa (typ D) na studia
Wiza typu D jest przeznaczona dla obcokrajowców planujących dłuższy pobyt, np. w celu podjęcia studiów, pracy, czy też innego rodzaju działalności na terytorium Polski. Wiza ta pozwala na pobyt w Polsce przez okres dłuższy niż 90 dni i może być podstawą do uzyskania zezwolenia na pobyt czasowy (karty pobytu). Cudzoziemcy na podstawie wizy krajowej typu D mogą:
- podróżować do innych krajów strefy Schengen do trzech miesięcy w okresie pół roku w celu turystycznym,
- pracować w Polsce bez zezwolenia na pracę tylko w lipcu, sierpniu i wrześniu,
- prowadzić działalność gospodarczą w Polsce tylko w czterech formach: spółki komandytowej, spółki komandytowo-akcyjnej, spółki z ograniczoną odpowiedzialnością i spółki akcyjnej.
Proces ubiegania się o wizę typu D:
Informacje dotyczące wizy krajowej typu D znajdziesz tutaj → Wiza krajowa (D)
Obcokrajowiec składając wniosek o wizę krajową w celu odbycia studiów przedstawia dodatkowe dokumenty:Po przybyciu do Polski cudzoziemiec ma obowiązek zarejestrować swój tymczasowy adres w Urzędzie Miejskim, w ciągu 4 dni od przyjazdu.
- zaświadczenie jednostki prowadzącej studia o przyjęciu na studia lub o kontynuacji studiów,
- dowód uiszczenia opłaty za studia, jeżeli podejmuje lub kontynuuje studia odpłatne,
- dokument potwierdzający, że posiada wystarczające środki finansowe na pokrycie kosztów utrzymania i podróży powrotnej do państwa pochodzenia lub zamieszkania albo kosztów tranzytu do państwa trzeciego, które udzieli pozwolenia na wjazd, oraz kosztów studiów,
- ubezpieczenie zdrowotne.
Pozwolenie na pobyt czasowy (studencka karta pobytu)
Zanim wygaśnie wiza cudzoziemiec student zagraniczny powinien złożyć wniosek o kolejną wizę (wydawaną przez konsulat w kraju pochodzenia) lub o pozwolenie na pobyt czasowy (wydawane w Polsce). Zezwolenie na tymczasowy pobyt dla studenta z zagranicy, czyli studencka karta pobytu pozwala na pobyt w Polsce przez okres do 15 miesięcy przy pierwszym wniosku, z możliwością przedłużenia na dłuższy okres - pierwszą kartę pobytu wydaje się na okres 15 miesięcy. Jeżeli rok akademicki kończy się mniej niż za 1 rok, to pierwsza karta pobytu wydaje się na czas trwania roku akademickiego + 3 miesiące. Kolejna karta pobytu może być wydana maksymalnie na 3 lata. Procedura jest czasochłona (minimum 2 miesiące) i może trwać od kilku do kilkunastu miesięcy.
Studenci obcokrajowcy na podstawie karty pobytu mogą:
Więcej informacji na temat ubeigania się o kartę pobytu uzyskasz w najbliższym urzędzie wojewódzkim, w wydziale ds. cudzoziemców lub znajdziesz tutaj →
Karta pobytu
Ubezpieczenie zdrowotne dla studenta cudzoziemca
Każdy obcokrajowiec przebywający w Polsce powinien posiadać ubezpieczenie medyczne. Ubezpieczenie zdrowotne jest wymagane od studenta obcokrajowca przez ambasady i konsulaty przy wydawaniu wizy typu D do Polski, a także przez wydziały ds. cudzoziemców w procesie ubiegania się o kartę tymczasowego pobytu w Polsce.
Szeroki zakres ubezpieczenia, atrakcyjna składka oraz rozpoznawalność naszych polis sprawi, że student z zagranicy ubezpieczając się online na naszej stronie otrzymuje pewność zgodności z procesem wizowym czy ubiegania się o kartę pobytu oraz bezpieczeństwo w przypadku zachorowania, wypadku lub innych nieprzewidzianych zdarzeń (np. OC w życiu prywatnym), które gwarantuje pokrycie kosztów leczenia (oraz kosztów związanych z wyrządzeniem szkody w przypadku ubezpieczenia OC). Wybór odpowiedniego ubezpieczenia jest kluczowy, aby zapewnić sobie pełen dostęp do opieki medycznej w trakcie pobytu w Polsce.
Ubezpieczenie zdrowotne może być zawarte na okres od jednego dnia do jednego roku (365 dni). Polisa pokrywa m.in. koszty wizyt lekarskich, hospitalizacji, koszty badań diagnostycznych, niezbędnej pomocy medycznej, leczenia stomatologicznego w nagłych przypadkach, transportu medycznego, a także repatriacji. Nasze ubezpieczenie skierowane jest do studentów, doktorantów, naukowców, pracowników uczelni przebywających w Polsce. Każdy wariant ubezpieczenia oferowany przez VISA INSURANCE spełnia wszystkie wymagania prawne i jest akceptowany przez ambasady i konsulaty przy składaniu wniosku o wizę do Polski oraz przez wydziały ds. cudzoziemców w urzędach wojewódzkich przy składaniu wniosku o kartę pobytu w Polsce, a także przez władze uczelni.
Pytania?
Zapraszamy do kontaktu! Nasz zespół ekspertów jest dostępny, aby odpowiedzieć na wszystkie Twoje pytania - tak szybko jak to możliwe!
Wyślij wiadomość